BITCOIN KAINA:
+2.16 %
DIDŽIAUSIA ŠIANDIEN:
63.667,96 €
MAŽIAUSIA ŠIANDIEN:
63.225,05 €
KAPITALIZACIJA:
1,252.50 mlrd. €

Kaip vyksta bitkoinų kasimas?

Tradiciškai pinigai yra tiesiog atspausdinami tada, kai jų prireikia vyriausybei ir ši nusprendžia taip padaryti. Reikalai su bitkoinu visiškai kitokie – jie atrandami, t.y. „iškasami“. Kompiuteriai įvairiausiuose pasaulio kampeliuose dirba ir varžosi mėgindami tai padaryti.

Kaip vyksta kasimas?

Bitkoinai yra nuolatos siunčiami vidiniame tinkle – žmonės daro pavedimus vieni kitiems. Kadangi tinklas visiškai savarankiškas ir nevaldomas centrinio organo, šie pavedimai ir jų registras taip pat yra administruojamas visos bendruomenės. Jei niekas nesektų ir neįrašytų koks pavedimas ir kada buvo atliktas, valiutos egzistavimas būtų neįmanomas. Bitkoinų tinkle yra daromi įrašai, kiek ir kokių pavedimų buvo atlikta per tam tikrą laiką. Šis transakcijų sąrašas vadinamas bloku. Būtent kasėjų darbas yra patvirtinti transakcijas ir jas užregistruoti pagrindinėje „registrų knygoje“.

Santraukos

Šis visų transakcijų registras susideda iš didžiulio kiekio blokų – nuo to ir kilo garsusis „blockchain” technologijos pavadinimas. Tokiu būdu užtikrinama, jog bet kuriuo metu galima gauti visą reikiamą informaciją apie bitkoinų pavedimus kurie buvo atlikti praeityje. Kai tik atliekamas pakankamas skaičius pavedimų, jog susidarytų visas blokas, jis pridedamas prie blockchain sąrašo. Ši informacija apie visus kada nors atliktus bitkoin pavedimus yra viešai prieinama kiekvienam tinklo nariui.

Kur pirkti Bitkoinus
Populiariausia Europoje kriptovaliutos keitykla, kurioje galima įsigyti bitcoin ir kitų valiutų. Yra galimybė atsiskaityti banko kortelėmis ir pavedimu.

Turint omenyje, jog visa tai yra skaitmenizuota ir įrašai saugomi tik kompiuterių tinkle, labai svarbu užtikrinti, jog informacija būtų saugi ir niekas negalėtų suklastoti duomenų. Būtent tam ir reikalingi bitkoin kasėjai. Kuomet sukuriamas naujas blokas, pasinaudodami kompiuterine galia ir programine įranga valiutos kasėjai atlieka specialius procesus. Informacijai esančiai bloke pritaikomos matematinės formulės, kurių pagalba duomenys yra užšifruojami. Šifras vadinamas santrauka (angl. hash), kuri informaciją sutalpina į daug trumpesnes skaičių ir raidžių kombinacijas. Visos santraukos yra saugomos kartu su kiekvienu bloku.

Bitkoinų santraukos iš tiesų įdomios. Jos generuojamos gana paprastai, tačiau vien tik pasižiūrėjus į santrauką beveik neįmanoma išgauti jokios informacijos apie joje saugomus duomenis. Nors sukurti santrauką net ir dideliam duomenų kiekiui yra ganėtinai paprasta, kiekviena iš jų yra unikali. Pakanka pakeisti vieną ženklą esantį santraukos bloke ir pati santrauka pasikeis neatpažįstamai.

Tiesa, tam, jog būtų sukurta santrauka, nepakanka turėti vien tik informaciją apie transakcijas tam tikrame bloke – ji susideda iš daugiau įvairių elementų. Vienas iš tokių elementų yra paskutinio bloko santrauka. Kadangi kiekvieno unikalaus bloko santraukoje yra užkoduota ir prieš tai išsaugoto bloko santrauka, tai tarsi skaitmeninė vaškinio antspaudo versija. Būtent tai yra patvirtinimas, jog šis blokas ir kiekvienas prieš tai buvęs blokas yra teisingas ir nepažeistas. Tai taip pat veikia kaip autentifikavimo sistema – jei kas nors bandytų suklastoti transakciją pakeisdamas informaciją esančią bloke, kuris jau yra patvirtintas ir patalpintas į blockchain sąrašą, užtektų paleisti to bloko santraukos funkciją ir išaiškėtų tiesa. Kadangi kiekvieno bloko santrauka yra naudojama kuriant sekančio bloko santrauką, vieno bloko informacijos suklastojimas atsispindėtų ir sekančio bloko santraukoje – ši grandinė tęstųsi ištisai.

Varžymasis dėl monetų

Dabar jau žinote, kaip bitkoin kasėjai patvirtina, „užantspauduoja“ visus pavedimus. Kiekvienas tinklo narys varžosi tarpusavyje jog atliktų šias užduotis, tam panaudodami programinę įranga kuri buvo sukurta specialiai šiam darbui. Už kiekvieną sėkmingai sukurtą santrauką yra išmokamas 25 bitkoinų atlygis, blockchain sistema atsinaujina ir visi tinklo nariai apie tai sužino.

Pagrindinė problema tame, jog sukurti kokios nors informacijos santrauką yra ganėtinai lengva – pažangūs kompiuteriai su tokiomis užduotimis susidoroja be vargo. Būtent todėl bitkoin tinklas viską apsunkina. Priešingu atveju kiekvienas norintis sukurtų santraukas šimtams informacijos blokų per kelias sekundes ir visi bitkoinai būtų iškasti minučių bėgyje. Dėl šios priežasties bitkoin protokolas numato specialias taisykles, dar vadinamas „darbo įrodymu“.

Tinklas niekuomet nepriims jokių senų santraukų. Reikalaujama, jog santrauka būtų sudaryta pagal tam tikras iš anksto numatytas taisykles. Pavyzdžiui, santraukos pradžioje privalo būti atitinkamas skaičius nulių ir pan. Kol santrauka nėra sukurta, neįmanoma nuspėti kaip ji atrodys, o jei informacijos bloke pasikeis bent smulkiausia detalė, pati santrauka taip pat atrodys visiškai kitaip.