BITCOIN KAINA:
-2.13 %
DIDŽIAUSIA ŠIANDIEN:
59.185,40 €
MAŽIAUSIA ŠIANDIEN:
58.858,28 €
KAPITALIZACIJA:
1,161.75 mlrd. €

Kas yra bitkoinas?

Bitkoinas – virtuali valiuta, sukurta ir saugoma elektroninėje erdvėje, be jokios tai kontroliuojančios institucijos. Priešingai nei eurai ar doleriai, bitkoinai nėra spausdinami. Atvirkščiai – šią valiutą gamina pavieniai žmonės ir verslai, dar vadinami bitkoinų kasimo fermomis, kurie pastaruoju metu vis populiarėja. Gamybai naudojami kompiuterių resursai ir speciali programinė įranga, kuri sprendžia įvairias matematines užduotis.

Kuo kriptovaliutos skiriasi nuo tradicinių valiutų?

Bitkoinai gali būti naudojami atsiskaitant už pirkinius internete. Šiuo aspektu kriptovaliuta prilygsta įprastinėms valiutoms, tokioms kaip euras ar doleris, kurios taip pat naudojamos elektroninėje erdvėje.

Pagrindinė savybė, kuria ji skiriasi nuo tradicinių valiutų – decentralizuotumas. Kaip jau minėjome, nėra jokios vienos institucijos, kuri kontroliuotų pinigų gamybos procesą. Kai kuriems žmonėms tai atrodo kaip didelis pranašumas, mat joks didžiulis bankas negali kontroliuoti jų pinigų.

Kur pirkti Bitkoinus
Populiariausia Europoje kriptovaliutos keitykla, kurioje galima įsigyti bitcoin ir kitų valiutų. Yra galimybė atsiskaityti banko kortelėmis ir pavedimu.

Kas sukūrė kriptovaliutas?

Kriptovaliutos pradininkas yra paslaptinga asmenybė (ar žmonių grupė) pasivadinusi  Satoshi Nakamoto. Satoshi iškėlė bitkoino valiutos idėją, kuri būtų lyg elektroninė atsiskaitymų sistema paremta matematiniais skaičiavimais. Principas paprastas, tačiau genialus – gaminti valiutą, kuri būtų nepriklausoma nuo jokios centralizuotos valdžios, sparčiai perduodama elektroniniu būdu už mažus pavedimo mokesčius.

Kas spausdina kriptovaliutas?

Niekas. Joks centrinis bankas savo uždaruose, nuo visuomenės paslėptuose kambariuose nespausdina šios valiutos. Tai reiškia, jog bankai negali susikurti savo taisyklių ir tiesiog prispausdinti daugiau pinigų be jokio pagrindo, siekdami padengti nacionalinius įsiskolinimus, tačiau tuo pačiu sukeldami valiutos nuvertėjimą.

Vietoje to, bitkoinai yra kuriami elektroniniu būdu. Juos „spausdina“ atvira žmonių bendruomenė, prie kurios gali prisijungti kiekvienas norintis. Bitkoinai „kasami“ naudojant kompiuterių pajėgumus specialiame paskirstytame tinkle. Tas pats tinklas taip pat aptarnauja ir visus pavedimus, tokiu būdu paversdamas bitkoinus ir apmokėjimų tinklu.

Ar egzistuoja limitas bitkoinų „iškasimui“?

Tikrai taip. Pagal protokolą (taisykles kuriomis vadovaujasi valiutos tinklas) – maksimalus „iškastų“ bitkoinų skaičius yra 21 milijonas. Kaip bebūtų, ši elektroninė valiuta gali būti skaidoma į mažesnius vienetus. Mažiausias įmanomas vienetas yra viena šimtamilijoninė bitkoino dalis, įkūrėjo garbei pavadinta Satoshi.

Kuo paremti bitkoinai?

Visos tradicinės valiutos buvo paremtos auksu arba sidabru. Teoriškai, jei paduotumėte banko darbuotojui eurą, jis už jį jums turėtų duoti tam tikrą dalį aukso (tiek, kiek tuo metu valiuta yra verta). Praktiškai – tai niekada neveikė. Visiškai kita situacija su bitkoinu – jis niekuomet nebuvo paremtas auksu, nes ši valiuta pagrįsta matematiniais skaičiavimais.

Žmonės visame pasaulyje naudoja specialias programas, kurios sprendžia uždavinius pagal įvairias matematines formules ir tokiu būdu gamina bitkoinus. Uždaviniai yra vieši, prieinami visiems. „Kasimo“ programa yra atviro kodo, todėl bet kas gali pažvelgti į vidų ir susipažinti su jos veikimo principais.

Kokios yra bitkoino savybės?

Egzistuoja keletas svarbių bruožų, kurie iš esmės atskiria kriptovaliutas nuo tradicinių valiutų.

 1. Decentralizacija
  Bitkoinų tinklo nekontroliuoja vienas centrinis organas. Kiekvienas kompiuteris „kasantis“ valiutą ir patvirtinantis mokėjimus prisideda prie tinklo veiklos, todėl visas tinklas sudarytas iš daugybės atskirų subjektų ir valdo valiutą. Tai reiškia, kad viena centrinė valdžia negali padaryti pakeitimų nulemiančių skaudžias pasekmes ar atimti pinigus iš žmonių, kaip tai 2013 metais Kipre padarė Europos centrinis bankas. Net jei kokia nors tinklo dalis atsijungia nuo interneto, pinigų cirkuliacija nesustoja.
 2. Lengva pradėti naudoti
  Tradiciniai bankai verčia žmones praeiti pro daugybę įvairių procedūrų vien tik tam, jog jie galėtų atsidaryti banko sąskaitą. Norėdami atsidaryti sąskaitą mokėjimams ar prekybai, žmonės turi įveikti dar didesnius biurokratijos labirintus. Atidaryti bitcoinų sąskaitą trunka vos kelias akimirkas ir tai nieko nekainuoja.
 3. Anonimiškumas
  Vartotojai gali turėti keletą bitcoin piniginių, kurios nėra susietos su jų vardu, gyvenamosios vietos adresu ar kita asmenine informacija. Tai jokiu būdu nereiškia, jog galima atsikratyti atsakomybės už savo veiksmus.
 4. Skaidrumas
  Kiekvienas pavedimas atliktas su bitcoin valiuta yra įrašomas ir saugomas didžiulėje duomenų bazėje, vadinamoje blockchain. Jei viešai naudojate bitcoin piniginę, bet kas norintis gali sužinoti kiek pinigų joje yra ar buvo, tačiau niekas negali sužinoti kam ji priklauso.Egzistuoja tam tikri veiksmai, kurių gali imtis žmonės, norintys labiau paslėpti savo veiklą bitcoin tinkle. Pavyzdžiui, nenaudoti to paties adreso daugeliui pavedimų ar nepervedinėti daug bitcoinų į tą patį adresą.
 5. Mokėjimų kaina
  Vienas iš pagrindinių bitkoinų privalumų buvo maža mokėjimų pavedimų kaina, tačiau stipriai padaugėjus šios valiutos pervedimų skaičius ženkliai išaugo ir pavedimų kaina. Bitkoinų bendruomenė šiuo metu ieško sprendimų, kaip panaikinti šią problemą.
 6. Sparta
  Mokėjimas bitcoin valiuta pasieks adresatą, kai tik valiutos tinklas apdoros mokėjimo informaciją. Teoriškai pavedimo trukmė turėtų būti vos keletas minučių, tačiau dėl didelių tinko apkrovų pavedimai šiuo metu užtrunka ženkliai ilgiau.
 7. Pavedimo susigrąžinimo galimybė neegzistuoja
  Kuomet bitcoinai iškeliauja iš piniginės, kelio atgal nebėra. Nebent pats gavėjas grąžintų juos atgal.