BITCOIN KAINA:
+2.38 %
DIDŽIAUSIA ŠIANDIEN:
63.667,96 €
MAŽIAUSIA ŠIANDIEN:
63.225,05 €
KAPITALIZACIJA:
1,251.58 mlrd. €

Kur saugoti bitcoinus?

Tikriausiai jau esate girdėję apie bitkoinų pinigines, tačiau ar žinote jų paskirtį? Šios virtualios piniginės reikalingos privataus rakto saugojimui, kuris skirtas prisijungimui prie jūsų asmeninio bitcoin adreso, kuriame saugomos visos lėšos ir transakcijų istorija.

Šios piniginės yra įvairios, pritaikytos skirtingiems įrenginiams. Vienas iš svarbiausių dalykų, kalbant apie pinigines, yra saugumas, todėl svarbu pasirūpinti, jog piniginė būtų saugi ir turėtų atsarginę kopiją. Kai kurie žmonės netgi saugo savo raktus atsispausdinę juos ant popieriaus lapų, taip išvengdami būtinybės prisijungti prie interneto ar naudotis kompiuterio norint jį pasiekti.

Technine prasme, bitcoinų neįmanoma kažkur patalpinti ar saugoti – apie jų egzistavimą byloja tik pervedimų istorija blockchain saugykloje. Dalykas, kurį iš tikrųjų reikia saugoti, yra prisijungimo raktas, leidžiantis prisijungti prie bitcoin sistemos ir atlikti transakcijas. Būtent prisijungimo raktas ir yra saugomas vadinamose bitcoin piniginėse.

Egzistuoja 5 pagrindiniai bitcoin piniginių tipai: kompiuterinės, mobiliosios, virtualios, „hardware“, bei popierinės. Pasiaiškinkime, kaip kiekvienas iš šių tipų veikia.

Hardware“ piniginės

Tikriausiai vienas iš saugiausių būdų saugoti savo privatų bitcoin prisijungimo raktą. Kadangi raktas saugomas tam tikrame įrenginyje, jums nebūtina prisijungti prie interneto tam, kad jį pasiektumėte. Tokiu būdu užtikrinama, jog jokie kibernetiniai nusikaltėliai negalės išvilioti ar kitokiu būdu pavogti jūsų rakto. Tiesa, egzistuoja fizinės vagystės tikimybė – t.y. kas nors gali tiesiog pavogti jūsų įrenginį.

Trezor kompiuterinė piniginė

Trezor kompiuterinė piniginė yra skirta tiems bitcoin naudotojams, kurie savo sąskaitoje nori saugoti didelę pinigų sumą, tačiau nepasitiki trečiųjų šalių teikiamomis rakto apsaugos paslaugomis ir nenori saugoti savo informacijos internete.

Ledget USB piniginė

Kompaktiška Ledger USB bitcoinų piniginė naudoja išmaniosios kortelės technologijas ir yra pardavinėjama už prieinamą kainą.

Virtualios piniginės

Virtualios piniginės (Bitpanda, Spectrocoin) nereikalauja parsisiųsti jokios programinės įrangos į savo kompiuterį ar telefoną. Tokios piniginės yra pasiekiamos iš visur – jums pakanka turėti interneto ryšį bei interneto naršyklės pagalba prisijungti prie serverio, nepriklausomai nuo to, kokiu įrenginiu naudojatės. Kiekvienas įrankis turi savų pliusų ir minusų, tad šiuo konkrečiu atveju bene didžiausias minusas yra tai, jog dauguma tokias paslaugas teikiančių tinklapių gali gauti priėjimą prie jūsų privataus rakto ir netgi nusavinti jūsų turimus bitcoinus. Jei savo sąskaitoje turite didelę sumą (tokią, kuria negalite rizikuoti), virtualių piniginių naudoti nepatartina. Dar vienas minusas- didelė tikimybė, kad išėjus naujiems bitcoin “forkams” (kriptovaliutos pagrindu sukuriamos naujos valiutos) jūs negausite naujosios vailiutos, o ją pasisavins virtualių piniginių tinklapių savininkai.

Kompiuterinės piniginės

Jei savo kompiuteryje turite įrašytą bitcoin klientą, jūs automatiškai turite prieigą prie piniginės, net jei to ir nežinote. Ši programinė įranga ne tik leidžia atlikti bitcoin pavedimus, tačiau taip pat ir susikurti savo bitcoin adresą virtualios valiutos gavimui ir siuntimui bei saugoti savo privatų raktą. Egzistuoja ir kitos bitcoin piniginės skirtos kompiuteriams, pasižyminčios skirtingomis funkcijomis. Pavyzdžiui „MultiBit“ programa yra labai universali ir suderinama tiek su Windows, tiek ir su Mac OSX bei Linux operacinėmis sistemomis. Tuo tarpu programa „Hive“ yra skirta tik Mac kompiuteriams, tačiau pasižymi kitomis, unikaliomis savybėmis.

Mobiliosios piniginės

Bitcoin piniginės skirtos kompiuteriams yra funkcionalios ir patogios, tačiau visas patogumas pasibaigia tą pačią akimirką, kai išeinate iš namų. Jei norite atsiskaityti bitcoinais realioje, fizinėje parduotuvėje, tikriausiai patogiausias būdas bus naudoti bitcoin piniginę pritaikytą mobiliesiems telefonams. Tai programėlė, leidžianti pasiekti jūsų privatų raktą ir atsiskaityti už paslaugas ar pirkinius bitcoinais, tiesiai iš telefono.

Modernesni išmanieji telefonai turi „near-field communication (NFC)“ funkciją, kuri leidžia telefonui kontaktuoti su netoliese esančiais įrenginiais. Kai kurios mobiliosios bitcoin piniginės paverčia tokius telefonus kreditinėmis kortelėmis – jums tereikia pridėti telefoną prie kortelių skaitytuvo priimančio bitcoin valiutą ir reikiama suma bus nuskaityta iš jūsų sąskaitos.

Tiesa, mobiliosios piniginės nėra pilnavertis bitcoin klientas, mat pilnavertis klientas turėtų atsisiųsti visą blockchain failą, kurio dydis pastoviai auga ir šiuo metu siekia net keletą gigabaitų. Tai suvalgytų itin daug mobiliųjų duomenų ir išpūstų jūsų telefono sąskaitą. Be to, kai kuriems telefonams netgi neužtektų atminties sutalpinti tiek daug informacijos. Būtent dėl šios priežasties dauguma mobiliųjų bitcoin piniginių yra sukurtos pasitelkiant supaprastintą technologija – jos parsiunčia tik mažą dalį blockchain informacijos ir pasikliauja įrašais esančiais santrumpoje tam, jog užtikrintų informacijos teisingumą ir teisėtumą.

Mobiliųjų bitcoin piniginių programėlių yra iš tiesų apstu – Android sistemai skirtos „Bitcoin Wallet“, „Mycelium“, „Xapo“ ir „Blockchain“ (jūsų privačius raktus užkoduoja, saugo telefone bei patalpiną atsarginę kopiją į serverį prijungtą prie interneto).

Popierinės piniginės

Vienas iš populiariausių ir pigiausių būdų saugoti savo bitcoinus – raktą apsaugoti pačiam, tiesiog atsispausdinus jį ant popieriaus lapo. Egzistuoja ne vienas tinklapis siūlantis popierinės bitcoin piniginės paslaugas. Jie paprasčiausiai sugeneruoja jums bitcoin adresą ir sukuria paveikslėlį su 2 QR kodais – vienas skirtas viešajai prieigai, kurią galite naudoti lėšų gavimui į savo sąskaitą, kai tuo tarpu kitas yra skirtas jūsų privataus rakto saugojimui.

Ar bitcoinų piniginės yra saugios?

Viskas priklauso nuo to, kaip su jomis elgiatės. Privatus prisijungimo raktas saugomas jūsų piniginėje yra vienintelis įmanomas būdas prisijungti prie bitcoin adreso ir atlikti transakcijas. Jei šį raktą prarandate, galite manyti, jog praradote ir savo bitcoinus. Tai reiškia, kad visos bitcoin piniginės yra saugios tol, kol niekas kitas negali prie jų prisijungti arba kol informacija nėra nutekinama.

Kaip apsaugoti savo bitcoin piniginę?

Egzistuoja keletas patikrintų metodų, galinčių užtikrinti bitcoin piniginės saugumą:

Šifravimas

Vienas iš galimų būdų apsaugoti savo bitcoin piniginę nuo pašalinių akių – užšifruoti ją su stipriu slaptažodžiu. Tai itin apsunkina prisijungimą prie piniginės. Tiesa, prisijungimas vis tiek nėra neįmanomas. Jei jūsų kompiuteryje yra virusų ar kenkėjiškos programinės įrangos, programišiai gali įrašyti ir pavogti jūsų klaviatūros mygtukų paspaudimus, tokiu būdu išgaudami slaptažodžius.

Atsarginės kopijos

Jei savo privatų prisijungimo raktą saugote vienoje bitcoin piniginėje, egzistuoja jog jis bus nutekintas arba pažeistas, ko pasekoje prarasite arba išduosite savo prisijungimą. Yra labai paprastas būdas nuo to apsisaugoti – sukurti atsarginę bitcoin piniginės kopiją. Labai svarbu pasidaryti ne tik prisijungimo rakto atsarginę kopiją, bet ir viso piniginės. Kopiją saugokite keliose skirtingose vietose, taip sumažindami riziką ją prarasti.

 

Offline režimas

Jei labai nerimaujate dėl savo saugumo ir bijote saugoti prisijungimo raktus internete, kur juos gali nugvelbti programišiai, egzistuoja dar vienas pasirinkimas – saugoti raktus skirtingose sąskaitose, o prisijunginėti tik prie vienos iš jų.

Įvairūs bitcoin piniginių paslaugų tiekėjai siūlo šią funkciją, ji veikia gana paprastai: sukuriama keletas skirtingų bitcoin adresų, lėšos paskirstomos po kiekvieną iš jų. Vienas, pagrindinis adresas yra prijungtas prie interneto tam, jog galėtumėte patogiai atsiskaityti už paslaugas ar atlikti trasakcijas, o didžioji dalis turimos valiutos saugoma kitose sąskaitose, kurios nėra prijungtos prie interneto. Pagrindinė sąskaita karts nuo karto papildoma lėšomis iš kitų, offiline sąskaitų. Tokiu būdu net jei ir pamesite savo telefoną ar jūsų kompiuteris bus sugadintas, jūs prarasite tik vieną iš savo sąskaitų.